Jaka wanna wolnostojąca?

Jaka wanna wolnostojąca

Wybór armatury łazienkowej jest ogromny. Wanny są dostępne w wielu wzorach zarówno w wersji do zabudowy, jak i wolnostojącej. Wanny wolnostojące obecnie bardzo modne.

Nic dziwnego – są one bardzo wygodne i praktyczne, a także eleganckie.

Wiele osób marzy o wannie wolnostojącej, jednak większość z nas jest przekonana, że jest to rozwiązanie, które sprawdzi się jedynie w dużej łazience.

Tymczasem tego typu wanny pięknie się prezentują również w łazienkach o niewielkim metrażu – trzeba tylko dobrze dopasować model wanny do wielkości pomieszczenia.

Modeli wanien wolnostojących jest sporo.

Znajdziemy wśród nich zarówno nowoczesne wanny o pełnym kształcie, które nie są wsparte na nóżkach, jak i wanny wolnostojące w stylu klasycznym lub retro osadzone na dekoracyjnych nóżkach.

To właśnie te drugie będą idealne do mniejszych łazienek, ponieważ dzięki wolnej przestrzeni pod wanną wyglądają one lekko i nie zmniejszają optycznie łazienki.

Sprawdź, jak wybrać wannę wolnostojącą.

Do jakiej łazienki pasuje wanna wolnostojąca?

Wanna wolnostojąca będzie pasować do każdej łazienki, niezależnie od tego, w jakim stylu jest ona urządzona.

Klasyczne bardzo eleganckie wanny na nóżkach w stylu retro będą prezentować się pięknie w eleganckich łazienkach. I to zarówno tych niewielkich, jak i w bardziej przestronnych oraz w pokojach kąpielowych.

Prezentują się one świetnie jednak nie tylko w luksusowych pomieszczeniach, ale także na przykład we wnętrzach urządzonych w stylu industrialnym.

Z kolei nowoczesne wanny wolnostojące to doskonały wybór do łazienek modernistycznych, minimalistycznych oraz zaaranżowanych w stylu skandynawskim.

Wannę wolnostojącą w większej łazience zazwyczaj ustawia się w centralnej części pomieszczenia. Stawowi ona jego główną ozdobę.

Pamiętajmy jednak, że do takiego ustawienia pomieszczenie musi mieć co najmniej 15 m².

Do wanny bowiem musimy mieć swobodny dostęp z każdej strony. Z kolei na małym metrażu lepiej ustawić wannę pod ścianą lub pod oknem, jeśli znajduje się ono w naszej łazience.

Właściwie nie ma takiego wnętrza, do którego nie pasowałaby wanna wolnostojąca.

Wybór tego typu wanien jest tak duży, że z łatwością znajdziemy, taką, która będzie idealnie pasować do naszej łazienki.

Wanna wolnostojąca – rodzaje

Wśród wanien wolnostojących wyróżniamy generalnie dwa typy:

1. Wanny wolnostojące na nóżkach

Klasyczne znane od stuleci wanny osadzone na nóżkach dostępne są w wielu modelach.

Te w stylu retro osadzone są na masywnych dekoracyjnych łapach, z kolei te nowocześniejsze mają nóżki o prostej minimalistycznej formie. Wanny na nóżkach wyglądają lekko i zgrabnie.

Dlatego świetnie prezentują się nie tylko w przestronnych pokojach kąpielowych, ale i niewielkich łazienkach, gdzie ustawione pod ścianą lub przy oknie są bardzo praktycznym rozwiązaniem.

Taka wanna nie tylko świetnie się prezentuje i jest wygodna w użytkowaniu, ale również bardzo łatwo utrzymać czystość pod nią i wokół niej.

Klasyczne wanny wolnostojące na nóżkach najczęściej są z żeliwa i emaliowane. Można również kupić ekskluzywne kamienne modele wanien wolnostojących.

2. Wanny wolnostojące pełne

Wanny wolnostojące pełne są obudowane z zewnątrz. W praktyce oznacza to, że nie stoją na nóżkach, a wsparte są na pełnej obudowie.

Takie wanny mają ładny harmonijny opływowy kształt i wyglądają bardzo atrakcyjnie.

Są one dostępne w różnych wielkościach, wysokościach, kształtach i kolorach. W ofercie producentów znajdziemy wanny symetryczne, asymetryczne czy dwuosobowe.

Mogą być wykonane z akrylu, konglomeratu, żeliwa lub kamienia. Najczęściej jednak są one akrylowe.

Wanna wolnostojąca w obudowie jest bardzo uniwersalna.

Będzie pasować zarówno do małej łazienki, gdzie możemy ustawić ją wzdłuż ściany lub przy oknie, jak i do większej, gdzie możemy ją zainstalować w centralnej części pomieszczenia.

Jaka wanna wolnostojąca – kryteria wyboru

  1. Wanna wolnostojąca na nóżkach czy w zabudowie?
  2. Materiał, z jakiego wykonana jest wanna.
  3. Wanna wolnostojąca przyścienna czy odsunięta od ściany?
  4. Wanna wolnostojąca 180, 170, 160, 150, 140 cm, a może o innej wielkości?
  5. Kolor wanny wolnostojącej.
  6. Rodzaj baterii.
  7. Cena wanny wolnostojącej.
  8. Ewentualna usługa montażu.

Jaką baterię wybrać do wanny wolnostojącej?

Wanny wolnostojące ustawione przy ścianie nie wymagają skomplikowanych instalacji wodociągowych.

W ich przypadku idealnie sprawdzą się typowe baterie ścienne jedno lub wielootworowe.

To, jaki design baterii wybierzemy, zależy wyłącznie od naszego gustu oraz stylu, w jakim urządzona jest nasza łazienka.

Doprowadzenie instalacji do wanny stojącej w centralnej części pomieszczenia jest już nieco trudniejsze.

Trzeba ukryć wszystkie rurki pod posadzką, dlatego konieczny jest dobry projekt i sprawdzona ekipa remontowa z doświadczeniem w tego typu instalacjach.

Wybór baterii do takich wanien jest także ogromny.

Dostępne są one w wersjach minimalistycznych i nowoczesnych jak na przykład o prostych kwadratowych lub okrągłych przekrojach. Ale również w niezwykle eleganckich modelach w stylu retro czy pałacowym.

Zarówno wannowe baterie ścienne, jak i te przeznaczone do wanien ustawionych w centrum pomieszczenia kupimy w szerokiej palecie kolorów.

Od klasycznych srebrnych czy złotych, poprzez bardzo modne obecnie w kolorze miedzianym, po białe i czarne.

Nieco rzadziej spotyka się baterie wannowe w jaskrawych wyrazistych kolorach, jak na przykład czerwony, jednak można kupić i takie charakterystyczne modele.

Jeśli zależy nam na posiadaniu prysznica, a nasza łazienka jest na tyle mała, że nie zmieści się w niej jednocześnie kabina bądź deszczownia oraz wanna, wówczas warto rozważyć urządzenie pokoju kąpielowego.

To rozwiązanie z roku na rok zyskuje na popularności.

W łazience połączonej z toaletą możemy zainstalować prysznic. Natomiast piękną wolnostojącą wannę można zamontować w sypialni, zmieniając ją w elegancki i wygodny pokój kąpielowy.

Jeżeli pozwalają nam na to warunki lokalowe, wówczas zdecydowanie warto rozważyć takie rozwiązanie.

Czy wanna wolnostojąca jest droga? Niekoniecznie. Oczywiście są różne modele- te najtańsze kupimy już za kilkaset złotych, a te najdroższe kosztują nawet kilka tysięcy.

Wszystko zależy, od tego, z czego wykonana jest wanna, od jej wielkości, modelu oraz designu.

Z pewnością każdy znajdzie coś na miarę swojego gustu, potrzeb oraz możliwości lokalowych i finansowych.