Dobry prostownik samochodowy

Dobry prostownik samochodowy

Zastanawiasz się, jaki dobry prostownik samochodowy wybrać? Najlepiej zaopatrzyć się w urządzenie niezawodne, które będzie służyć Ci latami.

Sprawdźmy zatem, na co zwrócić uwagę przy zakupie prostownika do akumulatora.

Jest poniedziałek, wcześnie rano. W pośpiechu, w obawie, że spóźnisz się do pracy, idziesz do samochodu. Dziś jedziesz swoim drugim autem, bo twoim głównym pojazdem pojechała druga połówka.

Niestety, samochód ten nie był dość długo używany i mimo że bak pełny, nie możesz odpalić silnika.

Po chwili przypominasz sobie, że na ten wszelki wypadek, miałeś wczoraj podłączyć akumulator z tego pojazdu do prostownika. Uderzasz się otwartą dłonią w czoło. Jak mogłeś być taką gapą…

Obecnie w nowych samochodach istnieje bardzo wiele różnych elementów i specjalnych czujników elektrycznych, które mogą nadmiernie obciążać pracę akumulatora samochodowego.

Zimą, jest on jeszcze mocniej narażony na rozładowanie, gdyż mroźne temperatury nie służą mu – akumulator staje się wtedy mniej wydajny. 

Aby przygotować się na nagłe niespodzianki, należy zaopatrzyć się w prostownik do akumulatora.

Co to jest prostownik?

Prostownik jest urządzeniem, które zamienia napięcie przemienne na napięcie stałe. A mówiąc kolokwialnie, prostownik to swego rodzaju ładowarka do akumulatora samochodowego.

Producenci marek samochodowych prześcigają się w coraz to różnych innowacjach w kwestii wyposażenia aut, przez co nietrudno o rozładowanie akumulatora.

Pozostawienie auta z włączonymi światłami, czy choćby radiem z dużym wyświetlaczem to prosta droga do skutecznego całkowitego pobrania prądu z akumulatora.

A ten, najlepiej ładuje się podczas długiej trasy, a nie w czasie mozolnej jazdy w korku miejskim. Warto więc mieć na stanie prostownik.

Jest to wręcz podstawowe urządzenie dla każdego posiadacza samochodu – szczególnie w zimie.

Jakie są rodzaje prostowników?

Prostowniki dzielimy zazwyczaj według ich budowy i możemy wymienić tu prostowniki standardowe, mikroprocesorowe, a także trakcyjne i impulsowe.

 Prostowniki standardowe 

Prostownik tradycyjny, zwany inaczej transformatorowym jest zwykle najtańszą i najmniej zaawansowaną opcją.

Nie ma on wbudowanej żadnej skomplikowanej elektroniki, przez co niestety jest najmniej praktycznym rozwiązaniem.

W zdecydowanej większości tego typu urządzeń nie ma opcji automatycznego wyłączania po naładowaniu akumulatora, więc użytkownik musi sam zadecydować o tym, kiedy wyłączyć prostownik.

Wbrew pozorom jest to dość odpowiedzialne zajęcie, gdy niedopatrzenie ze strony użytkownika, może doprowadzić do przeładowania akumulatora, a to niedaleka droga do jego trwałego uszkodzenia.

W prostowniku tradycyjnym nie znajdziemy także funkcji automatycznego dopasowania mocy prądu ładowania, gdyż obarczony tym jest również jego użytkownik.

 Prostowniki mikroprocesorowe 

Prostownik mikroprocesorowy jest opcją o wiele bardziej zaawansowaną i funkcjonalną od opisanego wyżej poprzednika.

Za jego działanie odpowiada samodzielny mikroprocesor, który na bieżąco pokazuje parametry ładowania.

Jest to sprzęt praktycznie bezobsługowy, gdyż do jego prawidłowego działania potrzebne jest tylko jego podłączenie do akumulatora i wciśnięcie włącznika.

Całą resztą operacji zajmie się właśnie ów mikroprocesor. To on decyduje m.in. o odłączeniu urządzenia po pełnym naładowaniu akumulatora, czy doborze odpowiedniego prądu ładowania.

Dzięki ogromnej automatyzacji pracy urządzenia, użytkownik nie musi stale go doglądać i pamiętać o wyłączeniu go w odpowiedniej porze.

Co za tym idzie, nie istnieje ryzyko przeładowania ogniwa, ani nastąpienia zwarcia.

Prostownik mikroprocesorowy jest polecany wszystkim użytkownikom samochodów, którzy cenią sobie dbałość o osprzęt pojazdu, nawet tym, którzy na co dzień z motoryzacją nie są za pan brat.

W droższych modelach prostowników możemy spotkać funkcję zwaną „odsiarczaniem”. Jest ona nieoceniona jeśli chodzi o ratunek akumulatora z bardzo ciężkiego stanu.

Proces odsiarczania polega na jednoczesnym ładowaniu prądem pulsującym z cząstkowym rozładowaniem. Można to zobrazować na zasadzie defibrylacji człowieka.

Jak widać, nie zawsze trzeba od razu kupować nowy akumulator, istnieje jeszcze przecież pierwsza pomoc dla akumulatorów.

 Prostowniki trakcyjne 

Prostownik trakcyjny  służy do ładowania dość dużych akumulatorów trakcyjnych.

Urządzenia tego typu są stosowane do pojazdów elektrycznych (np. wózek golfowy), maszyn czyszczących, maszyn transportowych (np. wózek widłowy), samochodów rekreacyjnych (np. kamper), instalacji solarnych, a także elektrowni wiatrowych.

Akumulatory takie potrzebują specjalnego traktowania. Są one bardzo mocno rozbudowane technologicznie, dlatego cena nie jest z dolnej półki.

 Prostowniki impulsowe 

Cechą prostownika impulsowego jest brak transformatora. Ma niewielkie rozmiary, mało waży, a także może poszczycić się krótkim czasem ładowania akumulatora.

Jest to dość popularny typ prostowników, jednak należy pamiętać o zachowaniu ostrożności podczas jego obsługi, gdyż w określonych warunkach może on stwarzać niebezpieczeństwo nie tylko dla akumulatora, ale i dla samego użytkownika.

Jak wybrać dobry prostownik samochodowy?

Przy wyborze odpowiedniego prostownika do naszego samochodu powinniśmy zwrócić uwagę na kilka aspektów:

  • prąd ładowania
  • napięcie wyjściowe i zasilające
  • waga
  • wymiary
  • typ akumulatora
  • funkcje dodatkowe

Prąd ładowania

Jest on podawany w jednostce zwanej Amperem. Zazwyczaj w specyfikacji prostownika możemy odnaleźć dwie wartości – prąd szczytowy oraz prąd skuteczny.

  • prąd szczytowy

Jest to maksymalny prąd ładowania. Nie jest to wartość, na którą szczególnie powinniśmy zwracać uwagę podczas zakupu. 

  • prąd skuteczny

Od niego tak naprawdę zależy efektywność ładowania naszego akumulatora. Źle dobrany parametr może znacząco zwiększyć czas jego ładowania.

Aby wartość prądu skutecznego była na prawidłowym poziomie powinna być dobrana stricte do akumulatora.

Jej wartość powinna wynosić 1/10  pojemności akumulatora (którą podaje się w jednostce „Ah”).

Napięcie wyjściowe

Napięcie wyjściowe prostownika powinno z zasady być równe napięciu w akumulatorze. Parametr ten zwykle podajemy w woltach [V].

W prostownikach, które przeznaczone są do ładowania akumulatorów samochodowych wynosi zazwyczaj 12V, a w prostownikach przeznaczonych do ładowania akumulatorów motocyklowych- 6V.

Waga oraz wymiary

Jeśli zależy nam na prostowniku, który będzie odznaczać się niewielkimi wymiarami, to powinniśmy zdecydować się na model standardowy lub mikroprocesorowy.

Urządzenia te są z reguły lekkie i mobilne. Na rynku bowiem możemy znaleźć także ogromne prostowniki, które osiągają wielkość sporych rozmiarów szafki nocnej.

Typ akumulatora

Jaki prostownik do akumulatora żelowego?

Akumulatory żelowe można w bardzo łatwy sposób zniszczyć poprzez ładowanie ich prostownikiem przeznaczonym do ładowania akumulatorów kwasowo-jonowych, a także poprzez przeładowanie ich.

Mając na uwadze powyższe, nie powinniśmy używać prostowników standardowych do ładowania akumulatorów żelowych.

Jaki prostownik do akumulatora kwasowo-ołowiowego?

Akumulatory kwasowo-jonowe również powinny być ładowane za pomocą prostowników specjalnie do nich przeznaczonych.

W przeciwnym wypadku mogłyby one ulec zniszczeniu. Najlepiej sprawdzają się tu prostowniki mikroprocesorowe.

Funkcje dodatkowe

Funkcje dodatkowe, w które wyposażone są niektóre prostowniki, są elementem poprawiającym funkcjonalność, a także wygodę użytkowania.

Mimo że możemy się bez nich zupełnie obejść, to są to z pewnością przydatne funkcje, które usprawnią nam pracę z urządzeniem. Do funkcji dodatkowych zaliczyć możemy:

ekran LCD
Dzięki podświetlanemu ekranowi LCD możemy odczytać takie informacje jak: prąd ładowania, poziom naładowania, czy też napięcie wyjściowe.

funkcja BOOST
Inaczej mówiąc- funkcja rozruchu silnika. Dzięki niej możemy w szybki i intensywny sposób naładować akumulator, by tylko uruchomić silnik samochodu.

wentylator
Służy chłodzeniu prostownika. Dzięki jego pracy możliwe jest wykorzystanie maksymalnego prądu, co ukraca proces ładowania.

inne funkcje
Do pozostałych funkcji możemy zaliczyć m.in. automatyczne odsiarczanie akumulatora, amperomierz czy ochrona termiczna.

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów prostowników. Ważne, by wiedzieć o potrzebach naszego akumulatora, by prawidłowo dopasować do niego odpowiedni rodzaj urządzenia.