Jaki generator pary?
Jaki generator pary
W tym momencie nie tylko żelazka mogą nam służyć do wygładzania ubrań.
Nawet lepiej od nich działają bowiem nowoczesne generatory pary, które teoretycznie mają spełniać identyczne funkcje, a jednak radzą sobie z nimi skuteczniej oraz szybciej.
Sprzęty tego rodzaju powstały po to, by ułatwiać ludziom życie. Są o wiele bardziej funkcjonalne od tradycyjnych żelazek.
Generator pary zawsze zadziała na ubrania szybciej i sprawi, że ubranie zostanie idealnie wyprasowane.
Przy pomocy pary wodnej możliwe jest rozprostowanie wszelkiego rodzaju zagnieceń.
Generatory pary, inaczej nazywane stacjami parowymi, są więc urządzeniami bardzo zaawansowanymi i bardzo nowoczesnymi.
A jak wybrać spośród nich naprawdę praktyczny sprzęt? Na co zwrócić uwagę, gdy będzie się go szukać w sklepach z różnymi domowymi urządzeniami?
Jaki generator pary wybrać – kluczowe parametry
W przypadku generatorów pary na pewno ich wygląd można odłożyć na dalszy plan, bo akurat on jest najmniej istotnym parametrem, który nie będzie mieć żadnego wpływu na sposób działania urządzenia.
Ten generator, który będzie rewelacyjnie się prezentować, nie musi wcale rewelacyjnie pracować. Inne parametry urządzenia są znacznie ważniejsze.
Moc urządzenia
Niekoniecznie musi być największa z możliwych, ale dobrze by jednak było, gdyby była w miarę wysoka.
Ogólnie rzecz biorąc będzie ona decydować o tym, jak skuteczna okaże się stacja parowa, czyli jak dobrze będzie sobie radzić z prasowaniem i wygładzaniem różnego rodzaju materiałów.
Urządzenia całkiem niezłej jakości to te o mocy wynoszącej przynajmniej 2000 W.
Moc może być oczywiście wyższa. To sprawi, że generator jeszcze lepiej poradzi sobie z wygładzeniem nawet bardzo opornego materiału.
Ciśnienie
W tym przypadku chodzi oczywiście o ciśnienie pary. Ten parametr będzie w dużym stopniu decydować o ogólnym działaniu i skuteczności urządzenia. Zatem ciśnienie musi być w nim wysokie.
Dzięki niemu prasowanie nie tylko będzie efektywne i bezproblemowe, ale też przede wszystkim szybkie, co pozwoli na wyraźną oszczędność czasu.
Na rynku polskim najwięcej jest generatorów pary o ciśnieniu wynoszącym przynajmniej 4, a co najwyżej osiem barów. Takie sprzęty zazwyczaj działają naprawdę nieźle.
Wyższe ciśnienie nie jest więc potrzebne, choć trzeba uważać na to, by też nie było oni niższe niżeli te cztery bary.
Zbiornik na wodę
W jego przypadku chodzi przede wszystkim o pojemność.
To ważne, by każdy generator pary był wyposażony we w miarę spory zbiornik na wodę, który zapewni użytkownikowi stacji dodatkowy komfort w trakcie pracy.
Pojemność tego pojemnika musi wynosić przynajmniej dwa litry.
Jeżeli natomiast chce się za jednym razem prasować większą ilość ubrań, warto zadbać o to, by ten pojemnik był jeszcze większy.
Dzięki temu nie trzeba będzie robić sobie przerw na jego uzupełnienie. To natomiast pozwoli skrócić czas trwania prasowania.
Różne dodatki
Powyższe parametry są absolutną podstawą. Ale jak to zwykle bywa, producenci starają się przekonywać klientów do swoich produktów poprzez zapewnianie im różnych nowoczesnych udogodnień.
Teraz nawet stacje parowe mogą się nimi pochwalić. Oczywiście nie wszystkie, dlatego w sklepach warto szukać takich, które te różne praktyczne dodatkowe funkcje rzeczywiście będą posiadać.
Jednym z ich przykładów może być tryb pracy ekologicznej, który pozwoli też na jednoczesną oszczędność prądu.
Niektóre generatory pary są więc urządzeniami naprawdę wielofunkcyjnymi.
Jaki generator wybrać – podsumowanie
Nie można jednak założyć, że ten jeden generator, który zdołał otrzymać pozytywne rekomendacje od sporej grupy klientów, tak samo dobrze sprawdzi się u każdego, bo oczywiście nie jest to prawda.
Tego typu urządzenia muszą być dopasowywane do indywidualnych preferencji i indywidualnych oczekiwań. Każdy wie najlepiej, jakie funkcje będą mu potrzebne.
Nie istnieje coś takiego jak jedna idealna stacja parowa, która dobrze zadziałałaby w każdym domu.