Jaki kolor płytek do łazienki?

Jaki kolor płytek do łazienki

Urządzanie nowego domu czy mieszkania to niewątpliwie czas wyborów i podejmowania istotnych decyzji.

Wielu z nas kojarzy się z czymś nieprzyjemnym, wymagający poświęcenia dużej ilości czasu i przede wszystkim pieniędzy. Oczywiście tak jest i to nie ulega żadnej wątpliwości.

Warto jednak remont potraktować jak wyzwanie, dzięki któremu najbliższe lata spędzimy w przytulnym i estetycznym miejscu.

Jest to możliwe nawet w przypadku tak wymagających pomieszczeń jak łazienka.

Okazuje się, że najwięcej trudności nie sprawia dobranie odpowiedniej wanny czy umywalki, ale tym, co spędza sen z powiek całkiem sporej części z nas, jest kolor oraz styl tego rodzaju wnętrz.

Są to szczególnie istotne elementy, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że to właśnie w tym miejscu relaksujemy się i odpoczywamy oraz przygotowujemy się do kolejnego dnia.

Ważne jest zatem, aby zaaranżować je tak, aby spędzanie w nim czasu było przyjemne i uspokajające.

Kolor płytek w w łazience – zanim zaczniemy, czyli trochę praktycznych wskazówek

Najczęściej urządzając łazienkę decydujemy się, aby położyć płytki ceramiczne.

Warto jednak pamiętać, że nawet najładniejsze i najdroższe płytki nie będą wyglądały dobrze, jeśli zostaną niedbale i niepoprawnie położone.

Duży wpływ na estetykę ma w tym przypadku również odpowiednie przygotowanie powierzchni zarówno ścian, jak i podłóg.

Łazienka jest pomieszczeniem o podwyższonej wilgotności, w związku z czym kluczową rolę odgrywa odpowiednie przygotowanie powierzchni.

Poza ciągłym oddziaływaniem na przykład pary wodnej, możemy mieć również do czynienia z krótkotrwałym, pełnym kontaktem z wodą, między innymi przez awarię pralki.

Dlatego też przed położeniem płytek powinniśmy dokładnie oczyścić powierzchnię z luźnych kawałków oraz usunąć z niej kurz, tłuszcz i inne zanieczyszczenia.

Zaleca się również usunięcie nierówności, dzięki czemu położenie płytek będzie łatwiejsze.

Bardzo ważne jest także, aby odpowiednio wybrać klej.

Musi on przede wszystkim sprostać wielkości płytek i jednocześnie wymaganiom powierzchni, na jakiej zostaną one zamontowane.

Warto w tym miejscu pamiętać, że czym lepiej przygotujemy powierzchnię, tym mniej kleju zużyjemy.

Ostatnim, ale równie istotnym elementem jest fuga.

Ze względu na wilgotne warunki panujące w łazience, powinna ona mieć niższą chłonność oraz zawierać dodatki, które zmniejszą rozwój pleśni i grzybów.

Ważne jest także, aby jej kolor odpowiadał płytkom, dlatego najlepiej zostawić tę decyzję już na późniejsze etapy remontu.

Kolor płytek do małej łazienki – jak optyczne ją powiększyć?

Zapewne większość z nas słyszała o triku z lustrami, które pozwalają na optyczne powiększenie pomieszczenia.

Wystarczy zamontować je w odpowiednim miejscu, na przykład na przeciwległych ścianach w wąskich przestrzeniach.

Okazuje się jednak, że, aby malutka łazienka sprawiała wrażenie nieco większej, wystarczy odpowiednio dobrać wzory i kolory płytek.

Warto w takiej sytuacji postawić na jasne kolory – pastelowe, zimne i rozbielone odcienie. Do tych grup zaliczamy między innymi takie kolory jak:

  • niebieski
  • szary

Kolory te maja właściwości oddalające, dzięki czemu skutecznie wywołują wrażenie, że pomieszczenie jest nieco większe niż w rzeczywistości.

Aby poszerzyć łazienkę, warto również zdecydować się na płytki w poziome pasy. Nie mogą one jednak być zbyt szerokie a same kafle nie powinny być za duże.

Różne odcienie płytek oraz ich niewielkie rozmiary skutecznie poszerzają przestrzeń w niewielkiej łazience.

Jeśli z kolei chcemy, aby pomieszczenie wyglądało na wyższe, dobrym rozwiązaniem będą płytki w pasy pionowe.

Odważniejsi mogą się zdecydować także na zastosowanie malarstwa iluzjonistycznego, które nadaje wnętrzu wrażenia głębi.

Jaki kolor płytek do dużej łazienki?

W dużej łazience sprawdzą się zarówno odcienie ciepłe, jak i ciemne. W grupach tych znajdują się przede wszystkim:

  • żółty
  • czerwony
  • brązowy

Dobrym rozwiązaniem będzie również czarny – zarówno błyszczący, jak i matowy.

Warto również wiedzieć, że aranżacja całej łazienki w tym odcieniu pozwala na zatuszowanie ewentualnych niedociągnięć a dodatkowo nadaje wnętrzu niepowtarzalnego charakteru.

W przeciwieństwie do małych pomieszczeń, w tym przypadku możemy śmiało postawić na duże kafle zarówno na ścianach, jak i na podłogach.

Również wybór fug jest znacznie łatwiejszy, gdyż praktycznie bez znaczenia jest, czy będą one w kolorach neutralnych, czy raczej efektownie kontrastujących.

W dużych łazienkach możemy również pozwolić sobie na najróżniejsze wzory i motywy. Nawet, jeśli któryś z nich będzie optycznie zmniejszał przestrzeń, nie powinno to stanowić problemu.

Jakie kolory płytek w łazience są modne w tym sezonie?

Oczywistym jest, że wybór płytek do łazienki to decyzja na najbliższych kilka, a nawet kilkanaście lat.

Warto zatem wybrać coś, co będzie odpowiadało naszym gustom a w dodatku będzie optymalnie funkcjonalne.

Nie oznacza to jednak, że można obojętnie przejść obok trendów panujących w danym sezonie. Co zatem jest aktualnie na łazienkowym topie?

Obecnie w łazienkach królują duże wzory i mocne kolory.

Warto jednak już a samym początku zauważyć, że są to rozwiązania do większych pomieszczeń, gdzie nie musimy toczyć batalii o każdy centymetr przestrzeni – nawet ten wywołany optycznie.

W aranżacjach pojawiają się niecodzienne rozwiązania pozwalające na połączenie wzorzystej tapety (np. w wielkie kwiaty) z całkiem neutralnymi kafelkami.

Dzięki temu nadajemy wnętrzu charakteru, ale nie grozi nam nieestetyczny przesyt.

W tym sezonie można również zauważyć powrót do małych form. Jeszcze do niedawna na topie były wielkie płytki, których ułożenie zajmowało stosunkowo niewiele czasu.

Obecnie stawia się na małe płytki, najczęściej w odważnych kolorach. Wśród nich najpopularniejsza jest szałwiowa zieleń oraz przydymione odcienie różu.

Świetnie w te trendy wpasują się również czernie i szarości oraz granat i intensywne czerwienie. Wszystko jednak zależy od indywidualnych upodobań oraz wizji projektanta.