Jaki aparat natychmiastowy?

Jaki aparat natychmiastowy

Zastanawiasz się, jaki aparat natychmiastowy wybrać? Sprawdź, na co zwrócić uwagę przed zakupem.

Fotografia błyskawiczna pozostaje jedną z najbardziej zabawnych i namacalnych form fotografii, która przetrwała próbę czasu, a nawet nadejście technologii cyfrowej do przechwytywania obrazów.

Jeśli chcesz mieć zdjęcie, które możesz łatwo zobaczyć, dotknąć i udostępnić, migawki są doskonałym sposobem, aby to zrobić.

Aparaty te stały się hitem w latach 70-tych i 80-tych dzięki aparatom Polaroid, przenosząc proces wywoływania z laboratorium do samego aparatu.

Mały, kwadratowy format zdjęć miał głęboki wpływ na ówczesne trendy technologiczne i kulturowe.

Wraz z fotografią cyfrową wydawało się, że to już koniec rozwoju i fotografii analogowej, jednak koncepcja fotografii natychmiastowej pozostała uśpiona, aż do powrotu w 2016 roku, ponownie za sprawą Polaroida i Fujifilm.

Jak działa aparat natychmiastowy?

Wśród głównych modeli aparatów natychmiastowych, istnieją dwie różne technologie inscenizacji technologii fotografii natychmiastowej:

  • chemiczne wywoływanie (tradycyjny film)
  • drukowanie przy użyciu technologii Zink

W pierwszym przypadku mamy do czynienia z tradycyjną technologią fotografii natychmiastowej poprzez rozwój.

A w drugim przypadku mamy do czynienia z technologią druku, dostosowaną do formatu natychmiastowego.

Tutaj wykorzystywana jest technologia termiczna oraz nośnik, który nie wymaga płynnego tuszu. Stąd nazwa Zink lub technologia Zero Ink.

W pierwszym typie znajdziemy „nowe” aparaty Polaroid i Fujifilm Instax, podczas gdy Canon wykorzystuje technologię Zink w swojej serii aparatów Zoemini.

Technologie zastosowane w aparatach natychmiastowych

Technologia Zink jest bardziej uniwersalna „na papierze”: aparaty Canon Zoemini pozwalają na podłączenie smartfona, aby używać aparatu jako drukarki.

Aparaty wykorzystujące klisze oferują jednak bardziej „vintage’owe” wykończenie.

Zarówno ze względu na zastosowanie analogowych obiektywów bez obróbki cyfrowej, jak i ze względu na sam proces chemicznego wywoływania.

Aparat Zoemini firmy Canon wykorzystuje matrycę 8 Mpx jako część swojego sposobu robienia zdjęć. Aparaty Polaroid i Instax, z drugiej strony, nie mają cyfrowego sensora.

Zdjęcia wykonane tymi aparatami nie są zapisywane na żadnym nośniku pamięci.

Jeśli chcesz mieć kopię cyfrową, musisz zrobić zdjęcie zdjęcia na papierze za pomocą aparatu cyfrowego lub telefonu komórkowego.

Nie jest to bynajmniej niedogodność, ale część doświadczenia migawki.

Modele aparatów natychmiastowych

W aparatach natychmiastowych możemy znaleźć modele, które są w pełni analogowe lub w połowie drogi między światem cyfrowym a tradycyjnym.

Na przykład w aparatach Canon Zoemini zastosowano czujnik cyfrowy.

Aparaty Instax czy Polaroid nie korzystają z sensora.

Ale są modele takie jak Polaroid Now+, które można kontrolować za pomocą aplikacji na smartfona, aby umożliwić korzystanie z trybów manualnych, malowania światłem czy trybu statywowego.

Polaroid Now (bez +) lub Fujifilm Instax są w pełni analogowe. Nie posiadają one opcji połączeń mobilnych, a ich działanie „pozostaje” na zdjęciach, które wykonujemy samym aparatem.

Istnieją jednak drukarki oparte na tej technologii, które łączą się ze smartfonem, takie jak Instax Link Wide.

Moda na zdjęcia instant powraca!

Używanie tego typu aparatów nie jest zarezerwowane tylko dla pasjonatów vintage.

Od jakiegoś czasu spotykamy je na imprezach i specjalnych okazjach, aby zabrać do domu zabawną pamiątkę.

Możliwości dekoracji są również zróżnicowane: w girlandach, kolażach lub naśladując słynne „sztuki ścienne” z wizerunkami przyjaciół, zwierząt domowych i krajobrazów do zapamiętania.

Otrzymujemy urządzenie, które potrafi zachwycić dzieci, młodzież, a nawet dziadków, którzy jeszcze bardziej cenią sobie sugestywność formatu papierowego nad cyfrowym.